Nordisk Sommerlejr 2025 – en øjenvidneskildring
Over 70 børn oplevede nordisk fællesskab i Hillerød
I en uge i juli fyldtes nogle stuer i Nordsjælland med grin, sang og samtale på forskellige nordiske sprog. Den årlige nordiske sommerlejr tiltrak i år 72 børn mellem 11 og 15 år fra Finland, Island, Norge, Sverige og Danmark, med et fuldspækket program.
”Jeg var vældig nervøs i toget. Jeg stod af i lufthavnen og tog elevatoren op. Længst oppe ledte jeg efter mine lejrkammerater og lejrledere, og til sidst fandt jeg dem. (…) Det var aften, og jeg var meget træt; det havde været en hård dag. Jeg fik et par danske og et par svenske venner i løbet af dagen. Jeg gik til mit rum, og valgte den nederste køje til venstre. Til sidst krøllede jeg mig sammen i sengen, og sov.”
(Deltager fra Finland)
Den tradition at arrangere en nordisk lejrskole begyndte allerede i slutningen af 1960’erne, og fortsætter med at engagere voksne, og tiltrække børn og unge fra hele Norden. I år rejste i alt 72 børn til Hillerød i Danmark for at opleve naturskønne områder, storstadspulsen i København, klassiske lejraktiviteter, såsom snobrødsbagning ved bålet, og ikke mindst for at møde nye venner. Programmet blev arrangeret af Foreningen NORDEN Danmark, og muliggjordes takket være 12 rejseledere, flere af dem frivilligt involveret i respektive foreningen Norden – foreninger.

”Jeg vågnede klokken 6.45, fordi værelseskammeraterne skulle jogge, men jeg var for doven. Morgenmad kl. 7.30. Jeg sad med 4 danskere, 2 svenskere og 1 nordmand. Efter morgenmaden tog vi i Tivoli. Men før det var vi ’turister’, og så på statuer og kongelige slotte. Efter det var der ’shopping’. Jeg købte en nøglering til far og en magnet til mor.”
(Deltager fra Norge)
Sommerlejren foregik fra mandag den 30. juni til fredag den 4. juli, og bød på en herlig blanding af aktiviteter i sommervarmen. Deltagerne blev vækket tidligt om morgenen for at have tid til at spise morgenmad sammen (for de morgenfriske begyndte dagene allerede kl. 6.30 med en løbetur, samt at hejse de nordiske flag, inden bussen kørte gruppen til ulige spændende destinationer.
Den første dag var sat af til at opleve naturen på forskellig måde – enten fra hesteryg eller fra trætoppende! Én gruppe var ude at ride, mens den anden gruppe besøgte en nærliggende højdebane og klatrepark. Den fysisk anstrengende dag blev afsluttet med en hyggelig aften rundt om et bål, hvor børnene bagte snobrød og grillede skumfiduser.
Den dag mange glædede sig til var uden tvivl andendagen, hvor Tivoli var på programmet. Busturen til København satte gruppen af nogle meter fra den lille havfrue. Og derefter bød promenaden på Strøget ikke bare på finde vuer, men også på et uventet møde med den danske konge, på vej til sin båd. Det uventede møde blev blev et rigtigt samtaleemne blandt børnene, længe efter dagens attraktioner i Tivoli oplevedes.
Den tredje dag startede med en kort promenade til verdensarven, Parforecelandskabet i Nordsjælland. En lokal guide ledte gruppen gennem skoven og dens historie, og lod siden børnene udforske området med en skattejagt.
Om eftermiddagen havde deltagerne mulighed for at udforske selve Hillerød centrum, komme i svømmehallen og prøve at skyde med bueskytte.
Om aftenen afsluttedes dagen med en fest, hvor nordiske hits fyldte dansegulvet, og børnene forevigede minder fra lejren gennem at skrive deres navne og forskellige hilsener på hinandens trøjer.

Det nordiske blev et naturligt indslag i mødet mellem børnene, som både ved morgenmaden og på deres værelser var tvunget til at kommunikere med hinanden på en blanding af skandinavisk og engelsk, men som også naturligt viste nysgerrighed med hensyn til at lære hinanden, og stillede spørgsmål til hinandens hverdag og kultur fra Nordens forskellige hjørner.
Udover det oplevede nordiske fællesskab fik deltagerne introduktion til det ’officielle Norden’ gennem et besøg i Nordens Hus i København.
Der mødte de, sekretariatskoordinator, Brynhild Kalsø Hansen, og studentermedhjælper i Nordisk Råd, Bjørn Markmann. De fortalte om de nordiske institutioners arbejde, og om vigtigheden af nordisk samarbejde. Børnene fik eksempler på, hvordan samarbejdet over grænser påvirker vores hverdag – så som gennem den frie bevægelighed i regionen, som gør, at deltagerne, som tog færgen fra Helsingborg til Helsingør, ikke behøver at vise pas / ID, eller miljømærkningen, ’Svanen’, som hjælper forbrugere i hele Norden, som hjælper forbrugere i hele Norden med at træffe miljøbevidste valg, bl.a. i dagligvarebutikken.

En regnfuld aften fik deltagerne desuden chancen for at blive en del af Nordens historie! Børnene introduceredes for ’Nordiska museet’s pågående digitale indsamling! Nordiske dage og nætter. ’Nordiska museet’s opgave er at bevare mindet om livet i Norden, og det gøres lige nu bl.a. gennem at indsamle dagbogsberetninger fra mennesker rundt om hele barnet. Barnet fik chancen til at skrive det ned, de havde oplevet i Hillerød – nogle uddrag fra deres dagbøger er inkluderet i denne artikel.

”Jeg abejder frivilligt på et lager for unge arrangeret af Foreningen NORDEN. Denne dag delte gruppen sig op til to forskellige aktiviteter, ridning og klatring. Jeg fulgte en mindre gruppe, som ville ride. Der blev en del ventetid, hvilket jeg og nogle deltagere spenderede på en gå-tur i skoven indtil, turen kom til os.
Vi fik vores ridetur, og mindst en person fra hvert land deltog: Island, Finland, Sverige, Norge og Danmark. Hver gang vi så et dyr, så skulle alle sige det på sit sprog for at se ligheder/ uligheder, og komme i gang med snakken, og måske endda lære noget nyt. Jeg blev vældig imponeret af de unge, som var så åbne og inviterende og søde mod hinanden.”
(Rejseleder fra Sverige)
Sommerlejren afholdes på Den Nordiske Lejrskole og Danhostel (som har givet støtte på 25.000 kr. til afholdelsen).