Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Nordisk gæstebud er en nordisk fest med mad, sang og underholdning, som hvert år afholdes i de nordiske lande. De sidste to år havde vi dejlige aftener, så vi gentager  gerne arrangementet. Maden tilberedes af bestyrelsen, og der kan købes drikkevarer til rimelige priser.

Menu:   Der serveres små retter fra de forskellige nordiske lande.

Efter middagen er der underholdning af Revysangens Genklang

Revy er unik dansk kulturhistorie. Der kan i 2025 fejres et fantastisk flot jubilæum. Det er 175 år siden, at Erik Bøgh lavede den første revy i Danmark, da han nytårsnat 1849 gik på scenen med sin revy på Casino teatret i København.

Revysangens Genklang tager os med på en tidsrejse gennem den danske revysangs historie. Forskellige perioder illustreres med nogle af de sange, som har betydet mest for den danske revysangs udvikling.

Der bliver fremført viser af bl.a. Liva Weel, Elga Olga, Marguerite Viby, Ludvig Brandstrup og Lisbeth Dahl. De bliver kædet sammen af små anekdoter om sangene, og det hele sat ind i et tidsmæssig billede af den periode viserne er fra.

Duoen John Skou og Birgitte Antonius, som udgør Revysangens Genklang, blev skabt i 2018 af ren kærlighed til de danske revyviser og deres historie. De har siden med stor succes rejst land og rige rundt og formidlet deres fascination.

 

Detaljer

  • Dato: 10. april 2025
  • Tidspunkt:
    18:00 - 21:00

Arrangør

  • Foreningen Norden i Horsens