Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Østersøen som sikkerhedspolitisk brændpunkt.

Et aktuelt foredrag ved Niels Jensen om Østersøen som en sikkerhedstrussel mod Danmark – og den hemmelige krig.
Danmarks beliggenhed som Østersøens Lås har gennem århundreder været – og er stadig et sikkerhedsproblem for kongeriget Danmark. Med englænderne, nederlænderne og amerikanerne i vest – og russerne, svenskerne, hansestæderne og tyskerne i øst – ligger Danmark i en udsat position..

Niels Jensen har en fortid som taktisk efterretningsofficer i det danske forsvar og som mangeårig journalist og forfatter.

Niels Jensen

Foredraget tager udgangspunkt i den historiske stadige trussel mod Danmark som ”dørvogter” ved de danske stræder Øresund, Storebælt og Lillebælt. Og det bygger på en del hidtil hemmeligholdt materiale fra Central Intelligence Agency, Forsvarets Efterretningstjeneste og kilder i Sverige og Baltikum.

Billetter à 75 kr. for medlemmer
100 kr. for gæster købes på www.horsens.foreningen-norden.dk

Arrangør. Foreningen NORDEN Horsens

Detaljer

  • Dato: 10. november 2025
  • Tidspunkt:
    19:00 - 21:00
  • Begivenhed Kategorier: ,

Sted

  • Horsens Bibliotek
  • Tobaksgården 12
    Horsens, Region Midtjylland 8700
    + Google Maps