Stort aktivitetsniveau – lille medlemstilbagegang

01-05-17 Esben Ørberg 0 comment

Selvom Foreningen NORDEN fik mange nye medlemmer i 2016 – hele 550, blev det alligevel til en netto-tilbagegang på 2,6 procent, svarende til 283 personer.

Et stigende aktivitetsniveau centralt og lokalt sammenholdt med mange nye medlemmer får da også generalsekretær Peter Jon Larsen til at vifte med den optimistiske fane i foreningens årsberetning for 2016, som forelægges repræsentantskabet den 20. maj.

Det hedder i beretningens forord:

– Foreningen NORDENs aktivitetsniveau er stadig stigende både i lokalafdelingerne og på landsplan. Vi har stærkt fokus på, at være en af Danmarks førende idepolitiske bevægelser, hvilket er lykkedes ganske godt med en stor medlemsbase og mange lokalafdelinger. Vi har også et stærkt fokus på at være en moderne idepolitisk idepolitisk forening, uden at fornægte vores historiske arv.

Videre skriver generalsekretæren:

– Det nordiske samarbejde er blevet mere in. Politisk tages Norden mere alvorligt, og det smitter også af på pressens behandling af emnet. Det er ved at gå op for selv de mest sejlivede skeptikere, at man ikke kan springe over Norden, når man skal gøre sig på den europæiske og globale scene.

Læs beretningen her.da_DKDanish
en_GBEnglish da_DKDanish