Nordiske unge: Engagerede og passive på samme tid!

27-10-20 Esben Ørberg 0 comment

Som led i det danske formandskab for det nordiske regeringssamarbejde har Foreningen Norden modtaget en bevilling med fokus på unge.  Bevillingen anvendes dels til at øge unges opmærksomhed på Norden og dels til en forskningsrapport, som undersøger hvad den eksisterende forskning om unge i Norden egentlig siger om unges engagement i almindelighed og unges forhold til nordisk samarbejde i særdeleshed. Begge dele af projektet om unge blev præsenteret på foreningens mini-konference på Gribskov Gymnasium den 23. oktober.

Her kan du læse forskningsrapporten, der blandt andet – højst overraskende – fortæller, at nordiske unge er vældig engagerede og vidende, men ikke i foreninger og andre traditionelle sammenhænge. Rapporten taler om engageret passivitet:

http://foreningen-norden.dk/wp-content/uploads/2020/10/Nordiske-unge-politisk-faellesskab-og-engagement-2020.pdf

 da_DKDanish