Mindeord: Dorte Bennedsen

19-03-16 Esben Ørberg 0 comment

Det var med stor sorg, at jeg og Foreningen NORDEN fredag den 18 marts modtog meddelelsen om, at Foreningen NORDENs tidligere landsformand, Dorte Bennedsen, er død.
Dorte Bennedsen var en særdeles aktiv og visionær formand for Foreningen NORDEN i 15 år fra 1984 til 1999. Hun satte et markant aftryk på foreningens virksomhed – et aftryk, som stadig er tydeligt i foreningen.
Bennedsen
Foreningen var efter de store politiske resultater i 50’erne og 60’erne ved ændre sig til en selskabsforening. Dorte satte sig for at genskabe foreningen som en idepolitisk forening. Foreningen skulle fortsat have ambitioner om at ændre og styrke det nordiske fælleskab, og med en tværpolitisk baggrund være med til at sætte den nordiske dagsorden.
Dortes far, Hal Koch var primus motor i oprettelsen af Dansk Ungdomssamvirke (det der senere blev til Dansk Ungdoms Fællesråd, hvor Dorte Bennedsen i øvrigt i en periode var generalsekretær) i 1940 under 2. verdenskrigs start med den ambition ”at politisere ungdommen”. Den ånd førte Dorte med sig ind i Foreningen NORDEN, lige som et andet Hal Kochsk begreb, samtalen, blev styringsredskabet.
Foreningen NORDEN blev på en måde genrejst under Dorte Bennedsens ledelse i slutfirserne og halvfemserne. Hvis ikke det idepolitiske element var kommet tilbage på dagsordenen i foreningen, ville foreningen næppe have eksisteret i dag, så foreningen har meget, at takke Dorte for.
Æret være Dorte Bennedsens minde.
Mogens Jensen, landsformand for Foreningen NORDEN

 da_DKDanish
en_GBEnglish da_DKDanish